jak rozpocząć ćwiczenia w domu - trening w domu?

Ćwiczenia w domu (trening) - jak zacząć i co jest potrzebne?

Przede wszystkim zaczynaj szybko - stosuj zasadę  "readyaimfire" - która znaczy mniej więcej tyle, co: przygotuj się, Strzel a dopiero potem Celuj. Gdy już rozpoczniesz ćwiczenia będziesz mógł poprawiać w nich to i owo. Najpierw jednak zacznij ćwiczyć, potem będziesz martwić się o ewentualne korekty kursu. Będziesz brał poprawki biorąc pod uwagę dostępne Ci dane.

Zacznij od zaznajomienia się z ruchami jakie są wykonywane podczas każdego ćwiczenia.
Wykonuj ćwiczenia starannie, z małym obciążeniem, tak aby ruch wykonywany był spokojny i pełny. Ruch w pełnym zakresie to taki, gdzie mięsień pracuje od pełnego skurczu/napięcia do pełnego rozciągnięcia.

Na przykładzie 'przysiadów' - zachowaj plecy proste, nogi rozstawione na szerokość barków, stopy równolegle do siebie i prosto przed siebie, pięty dotykają ziemi. Zwracaj uwagę aby podczas przysiadu kolana kierowały się tak jak stopy do przodu. Ręce możesz skrzyżować na klatce piersiowej - i wykonaj przysiad w pełnym zakresie ruchu. czyli jak najniżej do dołu i do góry do pełnego wyprostowania nóg.
Postaraj się wykonać powiedzmy 15przysiadów - zrób je dość wolno i starannie. Jeśli nie dajesz rady to nie rób nic na siłę. Lepsze 10 starannie wykonanych niż 15lekko oszukanych.

Ćwicząc w domu wygospodaruj miejsce tak duże abyś mógł wykonywać w nim pompki i zrobić dwa długie kroki.

Przyda się też miejsce bez znajdującego się nisko żyrandola. Podczas podnoszenia rąk do góry już zbiłem dwa żyrandole i skaleczyłem sobie dłonie o jego elementy :(
Możesz też pomyśleć o przygotowaniu sobie małego ręcznika i butelki z wodą.
Będziesz mógł przetrzeć twarz ręcznikiem, napić się kilka łyków wody bez opuszczania miejsca gdzie ćwiczysz i bez zbędnych rozproszeń.

Gdy rozpoczynasz ćwiczenia w domu podejdź do tego na luzie.

Przez przynajmniej pierwszy tydzień albo może i dwa pierwsze tygodnie wykonuj ćwiczenia z takimi obciążeniami albo w takim tempie aby mieć zapas energii. Jak pisałem wcześniej pozwoli Ci to przyzwyczaić ciało to wykonywania ruchów ćwiczeniowych i poznasz swoje granice. Nie dasz rady ćwiczyć 5-6 dni w tygodniu gdy zbyt intensywnie poćwiczysz pierwszego dnia.

Zapoznawaj swoje ciało z wykonywanymi ćwiczeniami, przyzwyczajaj je do obciążeń i stymuluj przez to do wzrostu, regeneracji i przyspieszania metabolizmu.

Rozpoczynasz ćwiczenia/trening pierwszy raz 'tak na poważnie' albo po długiej przerwie?

Zrób sobie zdjęcie pierwszego dnia :) po miesiącu możesz bardzo się zdziwić - jak Twoje ciało się zmieniło.
Wykorzystaj centymetr aby zmierzyć swój obwód klatki piersiowej, brzucha, uda i bicepsa :) W tych częściach ciała możesz zobaczyć spore zmiany za kilka tygodni :)

Dla dodatkowej motywacji gdy rozpoczynasz treningi w domu zastanów się nad przystąpieniem do jakiegoś forum poświęconego 'fitness, kulturystyce czy odchudzaniu', albo załóż swojego bloga i podejmij decyzję o zaprezentowaniu swojej drogi.


Napisz co myślisz w komentarzu! Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj śmiało!